NZOZ GEROMED

Zapraszamy na konsultacje do naszej placówki znajdującej się w Krakowie

przy ulicy Ułanów 25

od poniedziałku do soboty

Informacja o godzinach przyjęć oraz rejestracja pod numerem telefonu

601 44 50 48

mapa

Kliknij na mapę, aby dowiedzieć się jak nas znaleźć

Grupa wsparcia

Choroba Alzheimera dotyka nie tylko samego Chorego, ale z czasem staje się poważnym problemem dla jego rodziny.

Opiekun z tygodnia na tydzień może być zaskakiwany zmianą zachowania jaka dokonuje się w przebiegu choroby u jego bliskiego dotkniętego chorobą Alzheimera.

Opiekun często intuicyjnie wie jak postępować z Chorym, aby życie mogło znośnie biec do przodu.

Jednak czasami zachowanie Chorego jest coraz bardziej zaskakujące, a Opiekun coraz bardziej zmęczony i rozgoryczony wraz z postępem choroby jaki nieuchronnie dokonuje się u jego podopiecznego. Stres, zmęczenie, frustracja narasta.

Opiekun dusi w sobie "niechciane uczucia", ma poczucie winy, wyrzuty sumienia.

Opieka nad osobą z otępieniem jest szalenie wyczerpująca, frustrująca i męcząca nie tylko fizycznie ale i psychicznie.

Dlatego w naszym ośrodku zorganizowaliśmy GRUPĘ WSPARCIA dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera lub innymi zespołami otępiennymi.

Grupę tę prowadzą dwie psycholożki, które pomogą Państwu rozładować nagromadzone emocje, poradzą jak postępować z Chorym, żeby osiągnąć swój cel w sposób jak najmniej uciążliwy dla Chorego i Opiekuna.

Opiekunowie mogą wymieniać swoje poglądy nie tylko z psychologiem, ale również między sobą, korzystać z praktycznych wskazówek innych osób, będących w podobnej sytuacji.

GRUPA WSPARCIA jest bezpłatna dla Opiekunów.

Spotkania odbywają się w wyznaczone środy o 18 w gabinecie nr 1.

Aby dołączyć do grupy wystarczy przyjść na dowolne spotkanie.

Grupę prowadzą:

  1. mgr Justyna Kaźmierczak
  2. mgr Maria Maciejewska
 
Opiekunie osoby chorej, zapraszamy Cię bardzo serdecznie.

Nie bój się i przyjdź do nas.

Nie jesteś sam.

Jeżeli jesteś opiekunem, nie możesz przyjść w najbliższą środę a chcesz zadać pytanie dotyczące Twojego Podopiecznego napisz do nas via mail (alzheimer.wsparcie@geromed.pl)!

Wkrótce odpowiemy na twoje pytanie.

 

GRUPA WSPARCIA  DLA OPIEKUNÓW
 OSÓB ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z CHOROBĄ OTĘPIENNĄ

Spotkania odbywają się w  drugą i czwartą środę miesiąca (oprócz stycznia)
o godzinie 18.00 NZOZ Geromed,  ul. Ułanów 25, gab. 1.
Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne.

 

PLAN SPOTKAŃ

15 I 2014 - Projekcja filmu o tematyce związanej z chorobą Alzheimera; po seansie możliwość podzielenia się refleksjami oraz spostrzeżeniami.

29 I 2014 – „GDY BLISKI CZŁOWIEK CHORUJE…” – informacje na temat tego, co może się dziać z chorym, a co z opiekunem w ramach procesu godzenia się z diagnoza; okazja do przyjrzenia się się swoim myślom i uczuciom oraz porównania doświadczeń.

 

12 II 2014 – „WYZWANIA CODZIENNOŚCI” - celem zajęć jest podzielenie się aktualnymi trudnościami w opiece nad chorym oraz wspólne znalezienie ułatwień i sposobów radzenia sobie z kłopotliwymi sytuacjami.  Uczestnicy proszeni są o wcześniejsze przygotowanie krótkiego pisemnego opisu  trudności, którą chcieliby podzielić się z grupą.

 

26 II 2014 – „ JA – OPIEKUN ” – wspólne poszukiwania równowagi między wymaganiami opieki a własnym życiem; nauka rozpoznawania sygnałów z ciała i psychiki pomagających określić ile mozna z siebie dać, by siebie nie zatracić.

 

12 III 2014 – „BY LEPIEJ ZROZUMIEĆ CHOREGO” – wiadomości
i ćwiczenia pomagające zobaczyć co może przeżywać, co czuć i jak myśleć chory w różnych sytuacjach; dla chętnych praktyczna nauka empatii.

 

26 III 2014 – „SKĄD BRAĆ SIŁĘ NA CO DZIEŃ?” – zajęcia warsztatowe, których celem będzie zidentyfikowanie różnych potencjalnych źródeł siły oraz dowiedzenie się czegoś o sobie; będziemy się przyglądać swoim mocniejszym i słabszym stronom oraz trenować odnajdywanie przyjemności w codziennych czynnościach.

9 IV 2014 – „REHABILITACJA FUNKCJI POZNAWCZYCH” - zostaną przedstawione ćwiczenia i zadania, które są próbą spowolnienia postępujących objawów choroby.

 

23 IV 2014 – „ EMOCJE OPIEKUNA” – celem spotkania będzie lepsze zrozumienie emocji takich jak złość, lęk, żal czy poczucie winy – co się na nie składa, do czego mogą prowadzić, czy mogą się na coś przydać; będzie można przyjrzeć się swoim reakcjom i sposobom radzenia sobie.

 

14 V 2014 – „ZABURZENIA ZACHOWANIA W PRZEBIEGU CHORÓB OTĘPIENNYCH” - uczestnicy będą mieli okazję do omówienia zachowań chorującej bliskiej osoby w kontekście charakterystycznych dla otępienia zaburzeń zachowania.

 

28 V 2014 - "ZMIANY W ŻYCIU CHOREGO" - padną propozycje
zmian w najbliższym otoczeniu oraz postępowaniu wobec chorego, celem których jest ułatwienie funkcjonowania zarówno podopiecznego jak i opiekuna, w nowej sytuacji jaką jest postępująca choroba otępienna.

 

11 VI 2014zajęcia zbudowane w oparciu o propozycje uczestników

 

25 VI 2014 – „WYZWANIA CODZIENNOŚCI” II celem zajęć jest podzielenie się aktualnymi trudnościami w opiece nad chorym oraz wspólne znalezienie ułatwień
i sposobów radzenia sobie z kłopotliwymi sytuacjami. Uczestnicy proszeni są o wcześniejsze przygotowanie krótkiego pisemnego opisu  trudności, którą chcieliby podzielić się z grupą.

Zapraszamy

mgr Justyna Kaźmierczak
mgr Maria Maciejewska

 

Każdy uczestnik grupy po wcześniejszym umówieniu się może skorzystać
z indywidualnej bezpłatnej konsultacji psychologicznej.
Konsultacje będą się odbywać w tych samych dniach co spotkania grupy (przed lub po spotkaniu) – KONTAKT: Justyna Kaźmierczak tel. 695 429 690